Знайшли рідкісну старовинну монету? Дізнайся, що з нею робити

Напевно багато людей проживаючи в радянські часи, знаходили у своїх будинках гроші, монети, залишені їм від минулих поколінь – царських, як до прикладу  5 рублів Олександра II. Хтось не надає значення таким знахідками, хтось береже для інших, а є люди, які цінують кожну монету і можуть із певних ознак розповісти її історію. Нумізматика цікава наука. Нумізмати, це люди із глибокими історичними знаннями, люди, які люблять те, що роблять та бережуть історію.

Але як визначати цінність монети? На що колекціонери звертають увагу?

Оскільки оцінка монет є ключовою ланкою в питанні визначення істинної вартості, найкраще довірити це тим, хто вже «собаку з’їв» на цій непростій справі. Звертайтеся до експертів і ваш раритет ніколи не буде недооцінений. Читайте тут, як правильно оцінити монету та яка вартість монети, яку Ви знайшли.

Найважливішим завданням нумізмата є не тільки вміння зібрати об’ємну, відмінно структуровану колекцію, а й правильно оцінити всі її елементи.

Від чого залежить ціна монети

Оціночна вартість тієї чи іншої монети складається в залежності від поєднання трьох основних чинників:

  • Тираж монети.
  • Стан монети.
  • Вартість сплаву, з якого виготовлена монета.

Розглянемо кожен фактор більш детально.

Тираж монети

Сьогодні дізнатися, скільки монет конкретного номіналу було випущено в конкретному році не складе труднощів. Ці дані можна знайти в будь-якому каталозі монет, які існують і в електронному вигляді, а також викладені на нумізматичних порталах.

Врахуйте, що ціни в таких каталогах зазвичай вказані для монет, що збереглися в дуже хорошому стані – не мають слідів корозії, подряпин, вм’ятин тощо.

Метал, з якого виготовлена  монета

Безумовно, навіть звичайнісінька монета зі срібла або золота не може коштувати дешевше вартості самого металу. Якщо ж гривня виконана з міді, бронзи або мідно-нікелевого сплаву, на її вартість впливають зовсім інші чинники, але ніяк не ціна металу – тут набагато важливіше стан монети і то, наскільки рідкісною і затребуваною вона є.

Стан (якість) монети

За інших рівних умов (однаковому номіналі і року випуску) завжди більш дорогою буде монета кращої якості, з мінімальною наявністю слідів перебування в зверненні або зовсім без них. Або інший приклад: не особливо рідкісні 15 копійок 1969 року в відмінному стані (UNC) не будуть коштувати стільки ж, скільки і раритетні 15 копійок 1942 року карбування, але середньої якості (FINE).

Сьогодні існують різні системи оцінки стану монети, але в будь-якому випадку її якість складається з двох чинників: якості виготовлення і ступеня збереження.