Лікарські рослини – застосування, хімічний склад

Лікарські рослини людству відомі дуже давно. Як тільки з’явилася первісна людина, так чи інакше вона стикалася з рослинами. Одні використовували в їжу, інші в будівництві, треті починає вирощувати і використовувати для лікування цілого ряду хвороб. В даний час людина широко використовує лікарські рослини для лікування цілого ряду захворювань і віддає перевагу саме їм, а не хімічним препаратам, так як вони дешевші, менш токсичні і їх можна застосовувати більш тривалий час. Саме на www.zborovik.com.ua можна знайти в великому асортименті лікарські рослини.

Хімічний склад лікарських рослин

Лікарські рослини – це цілий комплекс, який включає в себе активно діючі речовини: алкалоїди, ефірні олії, вітаміни, смоли, мікроелементи, дубильні речовини, фітонциди, сапоніни та ін. Більшість рослинних організмів мають автотрофний спосіб харчування і будують своє тіло з СО2 і Н2О, мінеральних речовин з використанням сонячної енергії. Всі хімічні речовини, що входять до складу лікарських рослин асортименту Zborovik можна розділити на 3 групи:

  1. Біологічно активні речовини. Це хімічні сполуки, які надають лікувальну дію. До них відносяться алкалоїди, глікозиди, терпени, терпеноїди, вітаміни, дубильні речовини, органічні кислоти, фітонциди та інші.
  2. Супутні речовини, які здатні посилювати чи послаблювати вплив тієї чи іншої речовини.
  3. Баластні речовини – не виявляють лікувальної дії, але мають фармацевтичне значення при отриманні лікарських форм. Це клітковина, крохмаль, глікоген.

Сапоніни

Сапоніни відносяться до глікозидам, не містять в своєму складі азоту, з водою утворюють піну «сапу». У перекладі з латинської означає «мило», що і визначило їх назву. В даний час описано понад 200 сапонінів, які відносяться до 70 родин. Особливо багато їх міститься в родинах гвоздичні і первоцвіти. Деякі з них можно купити на Zborovik, вони знижують кров’яний тиск, нормалізують ритм серцевих скорочень, мають відхаркувальну дію і володіють протипухлинними властивостями. Останнім часом вченими встановлена також противиразкова і противосклеротична дія деяких сапонінів.

Флавоноїди

Це одна з груп фенольних сполук, які утворюються тільки в рослинних організмах і є пігментами (жовтого, червоного, синього, фіолетового кольорів). У рослинах вони беруть участь в процесах дихання і грають роль фільтрів, захищаючи тканини від шкідливого впливу ультрафіолетових променів. Кількість флавоноїдів залежить від місця зростання рослин і освітленості. Так рослини тропічних і високогірних місць зростання містять велику кількість флавоноїдів в порівнянні з рослинами північних і помірних місць. Це кристалічні речовини, які синтезуються в хлоропластах листків. Багато з них впливають на роботу серця і судин, посилюючи його скорочення, знижують артеріальний тиск, впливають на секреторну діяльність печінки, стимулюють скорочення жовчі. Є дані про їх вплив на розвиток пухлин, надаючи позитивний ефект при променевих ураженнях. У медицині широко застосовуються такі речовини як цитрин, рутин, геспередин, кверцетин.