Народна артистка України, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, професор національної музичної академії ім. М. Лисенка, видатна лемкиня і видатна українка відсвяткувала своє 80-річчя.

25 березня Народна артистка України, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, професор національної музичної академії ім. М. Лисенка Марія Байко ювілейним вечором відзначила своє 80-річчя.

Переповнений зал музичної академії і високоповажні гості ще раз засвідчили свою любов і повагу до Скарбу нації, яким по – суті є як Марія Байко, так і її сестри Даниїла та Ніна, які співаючи у тріо підкоряли серця і душі людей України та закордоння.

Пошанувати ювілярку прийшло і найвище керівництво: голова Львівської обласної ради Олег Панькевич вручив Марії Байко «Відзнаку Львівської обласної ради»(з відповідним нагрудним знаком) зі словами: «Коли чуємо ім’я Марія Байко, то вже не треба жодних епітетів, титулів, регалій, бо всі знають, що йдеться про Митця, Майстра, про живу легенду. Ваші пісні, Ваш ліричний голос впізнають люди різних поколінь. Диски Марії Байко та сестер Байко завжди популярні». Заступник міського голови Львова Василь Косів від Львівської громади подарував Золотий герб Львова, а секретар міської ради Василь Павлюк від усього депутатського корпусу висловив подяку та засвідчив подальшу підтримку у видавництві книги спогадів Марії Байко, над якою вона зараз працює.

Гучні «брава» зірвав фольк-рок гурт КЕРМЕШ, керівником якого є учениця ювілярки, відома співачка Софія Федина – увесь зал разом із ними співав: «Хоц в нас біда, не поїду в Гамерицкий край!»

Як наголосила ведуча ювілейного вечора Софія Федина, «Марія Яківна завжди передусім ставила Українську пісню та рідний край і це було і є основне у тому, як вона вчить мене. Марія Яківна вчить співати не лише голосом, а  серцем. Все життя вона була гідною представницею своєї малої батьківщини – Лемківщини, та великої – України.  Щось у ній є унікальне й неповторне… Вона з тих людей, про яких кажуть, що вони народилися співаючи. Я вдячна Богу за те, що вона моя наставниця»

Говорить КЕРМЕШ:

Інна Коружак (сопілка): Марія Байко – це передусім неймовірна жінка. Вона всіх вражає своїм оптимізмом, енергією і всеохоплюючою усмішкою. Таке враження, що їй всього 20 років. І тим більше приємно, що вітання були не банальними і сухими, а насправді щирими… Її дійсно люблять!

Дмитро Лилик (фортепіано): Для нас це була велика честь виступати на одній сцені з королевою народної пісні. Від неї набираєшся сили і мудрості, радості і любові до глядачів. Але напевне основне, що мене в ній вражає – це відповідальність за достойний рівень виконання Української пісні.

Дмитро Манько (гітара): Марія Яківна – оптимістична дієва людина, чудовий педагог, яка виховала багато співаків, які своїми успіхами прославляють її і Україну по всьому світу.  Вона гідний приклад наступним поколінням!

Андрій Міщенко (перкусія): Більш як двогодинний концерт минув на єдиному подиху. Тут непотрібні було шукати слова похвали та привітання, бо про заслуги цієї людини можна розповідати нескінченно. І у свої 80 вона не зупиняється, не скаржиться, не чекає помочі зі сторони, а весь час старається добре робити справу, на яку її прирік Господь – нести у світ українську пісню і готувати собі достойну зміну.

Сергій Кутепов (бандура): Мені дуже приємно, що багато людей прийшло вшанувати велета української пісні, не побоюся сказати – Скарб нації. Українська пісня і культура завдячують пані Марії та її сестрам за свій розвиток і популярність. Мені батьки розповідали, що люди кидали роботу, коли співали сестри Байко. Нам пощастило, що ми маємо змогу безпосередньо вчитися і переймати досвід від самої Марії Яківни.

Олександр Урбан (бас гітара): Концерт залишив по собі чудові враження. Переповнення атмосферою свята, відчуття тяглості української музичної культури, своєї спорідненості з нею, з етнічною музикою, глибинною історією свого народу. Особливо приємно та по-новому було перебувати на одній сцені із живою легендою – Марією Байко – і розуміти, що у тебе є всі шанси продовжити її справу, ширити українську музику, самобутні та неповторні лемківські мотиви та робити все українське популярним, сучасним та все-таки ґрунтованим на традиціях, а тому – вічно живим.

Зі щирими словами привітання на ювілейний вечір завітали: ректор національної музичної академії ім. М. Лисенка Ігор Пилатюк та кафедра сольного співу, поетеса, кавалер ордена королеви Анни Ярославни Анна Канич, керівництво музичного училища ім. С.Людкевича, Лемківські товариства Львова, Тернополя, Калуша, Конгрес Українських Націоналістів, о. Тарас Милян – голова молодіжної комісії Львівської архієпархії УГКЦ, Успенське братство УАПЦ, Галицька Просвіта, вдячні учні Марії Яківни – Тетяна Судомляк, Анжела Лагун, Вікторія Яремишин-Гук, Маряна Михасяк, Галина Швидків, солістка опери Світлана Разіна, заслужена артистка України Світлана Мамчур.

Тож многая літа Вам, Маріє Байко!
Проект “Музичний Львів”  пщиро приєднується до привітань.

www.MusicLviv.org.ua